2024-cü ilin noyabrından 2025-ci ilin martınadək olan dövrə nəzər yetirək
• Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesinin vəziyyətini belə ümumiləşdirmək olar: Ermənistan və Azərbaycan sülh sazişinin mətni üzərində razılığa gəliblər; Ermənistan faktiki olaraq Azərbaycanın ilkin şərtlərini qəbul etdiyini bəyan edib, lakin Bakı sülh müqaviləsi imzalanmazdan əvvəl əldə edilmiş razılaşmaların həyata keçirilməsində israrlıdır.
Mümkün inkişaf ssenarilərini qiymətləndirmək üçün son istinad nöqtəsindən - COP29-dan bəri nələrin dəyişdiyini və sülh sazişi ilə necə irəliləyəcəyini təhlil etmək lazımdır.
Bəs 2024-cü ilin noyabrında, Azərbaycan və Ermənistanın COP29-da saziş imzalayacağı gözlənilən vaxt və Ceyhun Bayramovun tərəflərin sülh sazişinin mətni üzrə konsensus əldə etdiyini bildirdiyi martın 13-ü arasında nə dəyişdi? Axı Azərbaycan 2024-cü ilin noyabrından öz mövqeyini qoruyub saxlayıb, Ermənistanın baş naziri isə yanvarın sonunda əvvəlcə ATƏT-in Minsk Qrupu ilə bağlı mövqeyinə yenidən baxmağa hazır olduğunu bəyan edib, bir həftə sonra isə Ermənistan üçün yeni konstitusiya qəbulunun mümkünlüyünü bəyan edib. Martın ortalarında hər iki mübahisəli maddə sülh sazişinin mətnindən çıxarılıb və İrəvan sənədin Azərbaycanın təklif etdiyi variantla razılaşıb.
Niyə Ermənistan 2024-cü ilin noyabrında bu şərtləri rədd etdi, amma 2025-ci ilin martında qəbul etdi? Dəyişən geosiyasi kontekstin tərəflərin qərarlarına təsir göstərdiyi fərziyyəsindən çıxış edirik. Həlledici rol oynaya biləcək xarici amillərə nəzər salaq:
Oval Ofisdə yeni rəhbərlik. Donald Tramp administrasiyasının Ermənistanla dialoqu Bayden administrasiyasının tərk etdiyi nöqtədən davam etdirmək niyyətində olduğuna dair təsdiqlənmiş məlumat yoxdur. ABŞ-Ermənistan Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası İrəvan üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən bir neçə məqamı, o cümlədən sərhəddəki Rusiya kontingentini əvəz edəcək kadrların hazırlanmasını ehtiva edirdi ki, bu da Ermənistanın sərhədləri üzərində suverenliyinin gücləndirilməsi demək olardı. Bununla belə, bu məsələ ilə bağlı kifayət qədər qeyri-müəyyənlik qalmaqdadır.
Aİ və ABŞ arasında ziddiyyətlər. Brüssel və Vaşinqton bir sıra məsələlər, o cümlədən Ukraynadakı müharibə və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində strateji əməkdaşlıq üzrə kəskin qarşıdurma dövrünü yaşayır. Bu, İrəvanda gərginliyə səbəb olan Ermənistan da daxil olmaqla, Şərq qonşuluğu dövlətləri ilə bağlı Aİ-nin ümumi siyasətinin inkişafına qısa və ortamüddətli maneələr yarada bilər.
• Gürcüstan-Qərb, eləcə də Gürcüstan-Ermənistan münasibətləri. Ermənistan Gürcüstan vasitəsilə Aİ ilə sabit əlaqələrə ümid edirdi. Bununla belə, Aİ və ABŞ arasında gərginlik şəraitində hakim “Gürcü arzusu” partiyası Gürcüstan daxilində siyasi vəziyyəti dəyişməyə yönəlmiş xarici təzyiqləri yaşamır. Bundan əlavə, Tbilisi ilə İrəvan arasında münasibətlərin pisləşməsi əlamətləri var ki, bu da regional perspektivləri çətinləşdirir.
• Azərbaycanın “strateji susqunluğu”. 2024-cü ilin noyabrından Prezident Əliyevin “Biz dediklərimizi dedik” deməsindən sonra Azərbaycan gözləmə mövqeyi tutdu və Bakının danışıqlar naminə danışıqlara girmək və təzyiqlərə boyun əymək niyyətində olmadığını açıq şəkildə bildirdi. Bu, İrəvan üçün əlavə qeyri-sabitlik faktoru oldu.
• Prezident Əliyevin Türkiyəyə son səfəri və İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin açılışı. Ermənistanda onlar İrəvanın Naxçıvanla materik Azərbaycan arasında nəqliyyat əlaqələrinə əsas təsir rıçaqlarına malik olmasından çıxış edirdilər. Lakin Zəngəzur dəhlizi üzrə danışıqların ləngiməsi Azərbaycanı qaz kəməri infrastrukturu da daxil olmaqla, Gürcüstan və Türkiyə ərazisindən çox baha başa gələn alternativ marşrut seçməyə məcbur etdi. Bu da öz növbəsində Ermənistanı Bakı ilə Zəngəzur dəhlizi məsələsi ilə bağlı danışıqların bərpasına təşəbbüs göstərməyə sövq edib.
Bütövlükdə, həm Bakı, həm də İrəvan sülh sazişi ilə bağlı mövqelərini formalaşdırarkən daha geniş regional və beynəlxalq konteksti nəzərə alırlar. Unutmaq olmaz ki, Ermənistan-Azərbaycan sülh müqaviləsi təkcə Bakı ilə İrəvan arasında razılaşma deyil, daha böyük geosiyasi dinamikanın tərkib hissəsidir.