Ermənistandakı "Sülh Körpüsü"ndəki son görüş haqqında
Bu dəfə iştirakçıların sayı artırıldı və ümumi sayı 39-a çatdı.
4 dəqiqə
• "Sülh Körpüsü" təşəbbüsünün bir hissəsi olaraq, Azərbaycan və Ermənistan vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin daha bir görüşü keçirildi. Əsas məqamları mətbuat açıqlamasında tapa bilərsiniz, amma mən xülasə edəcəyəm:
Bu dəfə hər iki tərəfdən beş təşəbbüs üzvünə əlavə olaraq, iştirakçıların sayı artırıldı və ümumi sayı 39-a çatdı.
Sərhəd sülh gündəliyinin nailiyyətlərindən biri olduğu üçün Azərbaycandan iştirakçılar delimitasiya edilmiş və demarkasiya olunmuş quru sərhədini keçdilər. Keçid proseduru sərhəd və gömrük nəzarətini əhatə edirdi və icazə COVID-19 məhdudiyyətləri səbəbindən verildi.
Həmkarı Areq Koçinyanın öz kanalında dərc etdiyi proqramdan göründüyü kimi,
Azərbaycan nümayəndə heyəti Ermənistanda təxminən 35 saat keçirdi, o cümlədən otelə və oteldən dörd saatlıq gediş-gəliş transferi, dörd müzakirə sessiyası, rəsmilərlə iki görüş, mətbuat konfransı və davam edən qeyri-rəsmi dialoq.
İşçi dillər ingilis və rus dilləri idi. Ermənistan mediası üçün keçirilən mətbuat konfransında erməni həmkarlar erməni dilində, Azərbaycanlı həmkarlar isə rus dilində çıxış etdilər, çünki Azərbaycan dilindən tərcümə yox idi.
Onlar Proqramdakı mövzuları və cəmiyyətlərimizi narahat edən məsələləri müzakirə etdilər, sülh gündəliyinə yanaşmaları, maneələri və çətinlikləri, eləcə də gələcək fəaliyyətləri izah etdilər.
Format və məzmun baxımından
Görüşdə həm dialoq platformalarında təcrübəli mütəxəssislər, həm də ilk dəfə iştirak edən iştirakçılar iştirak ediblər. Nailiyyətlər, qarşılıqlı gözləntilər, çətinliklər və fikir ayrılıqları barədə səmimi dialoq aparılıb.
Bu gün demək olar ki, Azərbaycan və Ermənistan cəmiyyətlərinin təhlükəsizliyin təmin edilməsi, müstəqilliyin və suverenliyin artırılması və sülh gündəliyindən faydalanmaq baxımından gözləntiləri üst-üstə düşür.
Sülh gündəliyi artıq bir çox nailiyyətlər əldə edib, lakin gözləntilər artır, qeyri-müəyyənliklər davam edir və bir çox problem təbəqələri qalmaqdadır. Sülh Körpüsü təşəbbüsü ikitərəfli dialoqu rəsmiləşdirmək cəhdidir; dialoqun mümkün olduğunun və müəyyən bir məqamda hətta institusional formalar ala biləcəyinin nümayişidir.
İş iki istiqamətdə davam edir: öz cəmiyyəti ilə ünsiyyət və birgə fəaliyyət.
Bəzi şeylər işə yarayır, bəziləri isə işə yaramır... və bu normaldır. Şübhəsiz ki, Ermənistandakı parlament seçkiləri bir dönüş nöqtəsi olacaq və bundan sonra sülh gündəliyinin genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi, yaxud nailiyyətlərin geri çəkilməsi barədə müzakirələr aparmaq mümkün olacaq.
Bu gün yüksək səviyyəli siyasi dialoq və artan iqtisadi əməkdaşlıqla yanaşı, vətəndaş cəmiyyəti səviyyəsində ikitərəfli dialoq formatı formalaşır.
Sülh mümkündür!
Və gələcək sülhün parametrləri artıq formalaşır. Azərbaycan sülh gündəliyinə sadiqdir və milli maraqlar çərçivəsində addımları ardıcıl olaraq həyata keçirəcək. Cəmiyyətdə sülh gündəliyinin təşviqi uzunmüddətli səy, səbir və məsuliyyət hissi tələb edəcək.
Hökumətlərin dayanmaq qərarına gəldiyi və sülh gündəliyini dəstəkləyən cəmiyyətlərin nümayəndələrinin dialoqu və birgə işi rəsmiləşdirməyə çalışdığı bir vəziyyət yaranıb.
Bu cür səfərlər hökumət strukturlarının resurslarının birləşdirilməsini, iştirakçıların təşəbbüsünü və konstruktiv fəaliyyət tələb edir. Səfər iştirakçılarına və təhlükəsizliyi təmin edən və dialoq üçün şərait yaradan strukturlara minnətdarlığımı bildirmək istərdim.