O zaman belə bir fikir yarandı ki, Ermənistan hökuməti Qarabağ mövzusundan uzaqlaşmalıdır, Qarabağın ermənilərini himayə etmək isə Blinkenin, Makronun və belə Ştaynmayerlərin simasında Qərbin üzərinə düşür... Məhz bu məqsədlə Aİ-nin gələcəkdə Qarabağa köçürülməsi məqsədilə missiyası yaradılıb...
Amma Azərbaycan bu ideyanın reallaşmasına imkan vermədi və bütün planlar pozuldu...
Ermənistanla danışıqların hazırkı mərhələsində Azərbaycan ATƏT-in MQ-nin buraxılmasını və Ermənistan konstitusiyasının dəyişdirilməsini tələb edir...
Almaniyanın bu təxribatları bir daha sübut edir ki, ermənilərin Qarabağ, Ermənistanın ərazi iddiası mövzusu alovlanır və onu tamamilə söndürmək lazımdır!!! Ya Ermənistan hökuməti bunu edəcək, ya da Azərbaycan bunu etməli olacaq!!!
ATƏT-in MQ-nun ləğvi mövzusu simvolik deyil, real addımdır! Orada, ATƏT Xarici İşlər Nazirliyinin sammitində bu ölkələrin hamısı ATƏT-in MQ-nin buraxılmasına səs verməli və Qarabağ mövzusunun yekununa imza atmalıdır... “Səbir və zəhmət hər şeyi yıxacaq!” və Azərbaycan öz məqsədinə çatacaq! Azərbaycanın tələb etdiyi kimi, həmin Almaniya da Minsk qrupunun dağılmasına səs verəcək!
Bu separatizmə dəstək infeksiyası alman siyasətçilərinin boş başında məhv edilməlidir!
Bəs Ştaynmayerin səfəri necə olacaq?! Bakı açıq-aşkar təxribatları cavabsız qoymayacaq... və texniki xətanın baş verməsi ilə bağlı izahatlar qəbul edilməyəcək! Əgər bu, səhvdirsə, o zaman bütün məsul şəxslər, o cümlədən, heyətin işdən çıxarılmasına qədər, daha yaxşısı, Bakıya səfərə qədər cəzalandırılmalıdır!
Nəticədə, Almaniya Prezidentinin səfəri nəinki irəliləyiş gətirməyəcək, əksinə, danışıqlar prosesini geriyə sala bilər! Məhz buna görə də Azərbaycan danışıqlar prosesində kənardan heç bir iştirakı müsbət qarşılamır!