1990-cı il martın 24-ü Azərbaycan tarixinin “ən qara” səhifələrindən biridir
• 1990-cı il martın 24-ü Azərbaycan tarixinin “ən qara” səhifələrindən biridir. 35 il əvvəl erməni silahlıları Azərbaycanın Qazax rayonunun azərbaycanlıların yaşadığı Bağanıs Ayrım kəndinə hücum edib.
10 nəfər, o cümlədən üç qadın və bir yeni doğulmuş uşaq öldürüldü, kənd yandırıldı, 438 nəfər qaçqın vəziyyətinə düşdü.
Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı xronoloji olaraq sevimli milli bayram Novruz Bayramına yaxın vaxtlarda repressiyaların həyata keçirilməsi 1918-ci ilin yazından bəri məlum olan erməni millətçilərinin xarakterik “əl yazısıdır”.
90-cı illərdə erməni yaraqlıları sadəcə olaraq təcrübəni təkrarladılar.
Məhz orada, Ermənistanla Azərbaycan sərhədində erməni yaraqlıları ilk dəfə dəhşətli “nou-hau”dan istifadə etdilər – qaz balonları ilə insanları yandırdılar. Bağanis Ayrım Xocalının dağıdılmasından əvvəl “Azərbaycan Xatını” adlanırdı.
Bu kənd 2024-cü ilə qədər faktiki olaraq Ermənistanın işğalı altında qalıb, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesində Azərbaycana qaytarılıb. Formal olaraq qan tökülmədi. Əslində İrəvan 2020-ci ildə müharibəni, 2023-cü ildə antiterror reydlərini və bütöv bir silsilə sərhəd toqquşmalarını uduzduqdan sonra belə "konstruktiv" mövqe nümayiş etdirdi.
Görünür, bu gün Bağanıs Ayrım kəndi Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılanda, onun dirçəlməsi gündəmdə olanda ölənləri yad etmək, siyasi dairələrdə necə deyərlər, “səhifəni çevirmək” lazımdır. Amma işləmir. O cümlədən ona görə ki, Bağanıs Ayrım kəndində baş vermiş faciəyə heç vaxt - nə hadisədən dərhal sonra, nə də sonra siyasi qiymət verilməyib. Və bu edilməlidir. Bu faciənin əlverişsiz tərəfləri həddən artıq çoxdur.
Bağanıs Ayrım kəndinin dağıdılması 1990-cı ilin martında baş verib. Sovet İttifaqı hələ də dünya xəritəsində mövcuddur. Üstəlik, cəmi iki ay əvvəl, 1990-cı ilin yanvarında Qorbaçov Bakıda cəza aksiyası keçirdi. Amma bununla yanaşı, Moskvada heç kimin ağlına da gəlmirdi ki, artıq qanunsuz silahlı birləşmələr yaradılan Ermənistanda asayişi bərpa etsin. Bağanıs Ayrım kəndi iriçaplı odlu silahlardan, pulemyotlardan, avtomatlardan, qumbaraatanlardan istifadə edilərək alınıb... Belə “arsenal”ı hər hansı hərbi mağazadan almaq mümkün olmazdı. Üstəlik, hətta yerli polisin, DTK-nın və digər təhlükəsizlik orqanlarının da silah gəzdirəyə haqqı yox idi. Bəs erməni yaraqlıları bu silah-sürsatı haradan əldə edə bilərdi? Cavab yoxdur - nə o vaxt, nə də indi.
Və bəlkə də ən əsası. Hələ o zaman, 1990-cı ilin yazında münaqişə təkcə Qarabağla məhdudlaşmırdı. Ermənistan Qarabağdan yüzlərlə kilometr uzaqda olan əraziləri - Azərbaycanın dərinliklərində olan əraziləri ələ keçirməyə cəhd etdi. Qazax rayonu burada xüsusi yer tutur. Gürcüstana gedən dəmir yolları və avtomobil yolları sərhəddən keçir. Hətta 1994-cü ildə atəşkəs razılaşması əldə edildikdən sonra da erməni millətçiləri Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstan sərhədlərinin qovşağına yaxın olan Əlibəyli kəndini ələ keçirmək və Xocalı soyqırımını burada təkrarlamaq planlarını açıq şəkildə bölüşüblər. Hər halda bu barədə birbaşa “Ermənistanın səsi” qəzeti yazıb. Sonralar məhz buradan strateji ixrac boru kəmərlərinin marşrutları çəkiləcəkdi. Təsadüfi deyil ki, 2020-ci ilin yayında, yəni “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” başlamazdan əvvəl Ermənistan burada yeni ərazi zəbtləri etməyə çalışacaq. Və yenə də dünya bunu fərq etməməyə çalışacaq. Nəhayət, 44 günlük müharibədən sonra Ermənistan üç sərhədin qovşağında yeni Rusiya bazası yaratmaq planlarından danışmağa başladı.
Üstəlik, İrəvanın revanşist hazırlıqları fonunda Bağanis Ayrım faciəsini bu gün keçmişdə saxlamaq mümkün olmayacaq. Üstəlik, məhz burada, Bağanis Ayrımın bilavasitə yaxınlığında avropalı “binokl həvəskarları” öz təxribatçı manevrlərini həyata keçirirlər. Regionda güc balansı köklü şəkildə dəyişdi, lakin İrəvanın siyasətində belə görünmür. Sadəcə, indi Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, onlar orada özünə yeni “böyük qardaş” tapıblar.
Bu o deməkdir ki, barıtımızı quru saxlamalıyıq. Belə faciələrin bir daha baş verməməsi üçün.