Ermənistanın sülh sazişi imzalamaq imkanı əbədi deyil
Bunu Argentinanın “Perfil” nəşrinə müsahibəsində Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov deyib
Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov: “Ermənistanın sülh sazişi imzalamaq imkanı əbədi deyil”.
Azərbaycan tərəfi Ermənistan tərəfini sülh sazişinin imzalanması prosesini sürətləndirməyə çağırıb.
Argentinanın “Perfil” nəşri xəbər verir ki, bunu Buenos-Ayresdə səfərdə olan Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov deyib: “Ermənistanı razılığa gəlməyə vadar edən amillərdən biri də bu fürsətin əbədi olmayacağını dərk etməsidir və bunu əldən vermək səhv olardı , lakin dünya bəyanatlar üzərində deyil, konkret addımlar üzərində qurulub. Məsələyə yalnız bir tərəfin mövqeyindən baxmaq olmaz, xüsusən də Argentinanın müdafiə etdiyi ərazi bütövlüyü prinsipi baxımından bu məsələyə yalnız Azərbaycan tərəfinin mövqeyini çatdırmaq istəyirik”.
Bu razılaşma son deyil, başlanğıcdır. Dünya bəyanatlar üzərində deyil, konkret addımlar üzərində qurulub. Məsələyə yalnız bir tərəfdən baxmaq olmaz. Xüsusilə Argentinanın Malvinas adaları ilə bağlı mübahisə kontekstində müdafiə etdiyi ərazi bütövlüyü prinsipi baxımından Azərbaycanın mövqeyini nəzərə almaq vacibdir.
Biz Argentina ictimaiyyətinə Azərbaycanın nöqteyi-nəzərini çatdırmaq istəyirik ki, onun qərarı və ya hökmü yalnız bir tərəfin mövqeyinə əsaslanmasın”.