Berlində Azərbaycan Kinosu Günləri açıldı FOTO
Açılış mərasimi çərçivəsində "Zəfər Rəqsi" ("Zəfər Rəqsi") filminin nümayişi də keçirilib
Berlində milli kinonun təşviqi və mədəni dialoqun gücləndirilməsi məqsədi daşıyan Azərbaycan Kinosu Günləri açıldı.
Tədbir Azərbaycan Kino Agentliyi, Almaniyadakı Azərbaycan səfirliyi və Berlindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən birgə təşkil olunub.
Açılış mərasimi çərçivəsində "Zəfər Rəqsi" filminin nümayişi də keçirilib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktor vəzifəsini icra edən İsa Məmmədov tədbirin məqsədlərindən danışaraq, onun Azərbaycan kinosunun beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqənin inkişaf etdirilməsi üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Xalq artisti Mehriban Zəki son illərdə Azərbaycan kinosunun nailiyyətlərini qeyd edib və müasir filmlərin beynəlxalq auditoriyaya təqdim edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Filmin yaradıcısı, Yazıçılar Evi Ədəbiyyata Dəstək Fondunun icraçı direktoru Şəfəq Mehrəliyeva filmin beynəlxalq nümayişinin Berlində başlamasının xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb.
Filmin nümayişindən sonra iştirakçıların görüşü keçirilib və mədəni və yaradıcı dairələrin nümayəndələri gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.