- təhlükəsizlik məsələlərinə dair ümumi baxış təsvir olunur
- Mərkəzi Asiya ilə Aİ arasında insan ölçüsü genişlənir
- Əfqanıstan haqqında ayrıca çox şey
Maraqlı: Transxəzər nəqliyyat marşrutuna tam dəstək və Aİ-nin və özəl maliyyə qurumlarının 10 milyard dollara qədər investisiya qoymağa hazır olduğunu təsdiq etmək.
Regionumuz bir dəfə bu kontekstdə xatırlanır: “Onlar həmçinin regional ticarəti və qüsursuz logistika əlaqələrini yaxşılaşdırmaq üçün Transxəzər Nəqliyyat Dəhlizinin inkişafında dinc Cənubi Qafqazla əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar”.
Aydındır ki, “dinc” sözünü avropalı diplomatlar əlavə ediblər. Allah bilsin, onlar bilsin... Onsuz da Cənubi Qafqaz regionu ilə bütün əlaqə Azərbaycan vasitəsilə həyata keçirilir və bundan sonra hara getmək mövcud infrastrukturdan asılıdır. Bu gün və yaxın gələcəkdə bir neçə ildir bu infrastruktur Gürcüstandan keçir. Sonra Turan dəhlizi ilə Azərbaycan, İran və Türkiyə ərazisindən keçmək imkanı var...
Nəticələrdən:
- Aİ Mərkəzi Asiya regionu ilə münasibətlərə sistemli yanaşıb və ayrı-ayrı ölkələrlə yeni sazişlər imzalamağı planlaşdırır.
- Aİ-də regional formatda sammitlər keçirən yeganə ölkə Almaniyadır. Ona görə də ehtimal etmək olar ki, Almaniya həm də Mərkəzi Asiya regionunda Aİ-də lider olacaq.
- Təhlükəsiz daşınma və sığorta tələb edən kritik minerallar mövzusu vurğulanır.
- Aİ-nin Rusiya ilə münasibətləri bərpa etmək fikrində olmadığını nəzərə alsaq, Cənubi Qafqaz regionuna, yəni Azərbaycan və Gürcüstana defolt olaraq Aİ və Mərkəzi Asiya arasında strateji tərəfdaşlığın iştirakçısı rolu verilir!
- Yada salaq ki, Azərbaycan Prezidenti Mərkəzi Asiya liderlərinin məşvərət görüşlərinin iştirakçısıdır. Gürcüstanın Baş naziri isə ötən həftə Mərkəzi Asiya ölkələrinə bir sıra səfərlər edib.