Ailəyə sataşmaqla Moskva iyirmi ildir formalaşan münasibətlərin üstündən xətt çəkdi
• Cəmi bir neçə həftə əvvəl Gela Vasadzenin verilişində Azərbaycan Prezidentinin ailəsini hədəf alan media sızması mövzusuna toxundum və bunun arxasında Rusiyanın ola biləcəyini irəli sürdüm.
Bu, materialın Hüseynov qardaşlarına necə sızdırılmasından aydın görünürdü. Kimsə onlarla internetdə əlaqə saxladı (?!), onlara pul müqabilində "kompromat" təklif etdi, Hüseynov qardaşları pul ödədi (?!) və sızma üçün əvvəlcədən hazırlanmış ssenariləri var idi.
Qardaşlar Azərbaycana qarşı faydalı axmaqlar rolunu oynadılar.
Bəs körpüləri yandıran belə bir sızmanın səbəbi nədir?!
Bir çox mümkün səbəb var.
Cənubi Qafqazın geosiyasi transformasiyaları və Rusiyanın Azərbaycanla Ermənistan arasındakı sülh prosesindən, Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşmasından və kommunikasiyaların bloklanması prosesindən kənarda qalması. Rusiyanın bu transformasiyaların bütün aspektlərində rolu var idi, lakin bu, Moskvanın öz günahı üzündən itirildi.
Azərbaycan Prezidentinin AZAL təyyarə qəzası ilə bağlı prinsipial mövqeyi. Moskva Azərbaycan Prezidentinin mövqeyini qəbul edə bilmir və bir addım irəli, iki addım geri templə hərəkət edir.
ABŞ Prezidentinin diqqəti Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyaya yönəlib ki, bu ölkələr Azərbaycanın birləşdirici halqasıdır.
Rusiya Azərbaycanın özündə həm yumşaq güc institutları, həm də Mehdiyev kimi təşəbbüskarlar şəklində alətlərini itirir.
Bir çox mövzu var...
Bəs hansı metod seçilib?!
Ən çirkini! Ailə və şəxsi həyata sataşmaq!
Başqa sözlə, bütün digər mexanizmlər və alətlər əhəmiyyətsiz hala gəlib. Ukraynada Azərbaycan infrastrukturuna zərbələr, Rusiyada azərbaycanlıların həbsləri, dövlət televiziyasında təhdidlər... bütün bunlar heç bir nəticə vermədi!
Bu, Rusiyanın zəifliyinin göstəricisidir, çünki ailəyə sataşmaq son həddir.
Moskva, xüsusən də Putinin yaxın ətrafı, Priqojinin Moskvaya qarşı kampaniyası zamanı ailələri daşıyan təyyarələrin hara uçduğunu unutmuş kimi görünür.
44 günlük müharibə haqqında bir kitabda yazılıb ki, "Bakıda gözləməyi bacarırlar". Cavab verməyi də bacarırlar.
Bu sataşmaqla Moskva iyirmi ildir formalaşan münasibətlərin üstündən xətt çəkdi.
Azərbaycan və Prezident İlham Əliyev öz yollarından dönməyəcəklər. Regionda transformasiyalar davam edəcək və Rusiyanın regiondakı yeri getdikcə kiçiləcək!