Amerikanın "The National Interest" jurnalı bu mövzuya köşə yazısını həsr edib
• Amerikanın "The National Interest" jurnalı "New Lines" İnstitutunun Avrasiya Təhlükəsizliyi və Rifahı üzrə baş direktoru Kamran Boxarinin ABŞ-ın Yaxın Şərq siyasətindəki rolu ilə bağlı məqaləsini dərc edib.
Bohari yazır ki, Donald Trampın ikinci müddətindən bəri Vaşinqton xarici siyasət doktrinasının genişmiqyaslı yenidən qurulmasına başlayıb və bu da qarışıqlıqla müşayiət olunub. Yeni geostrategiyanı həyata keçirmək üçün ABŞ-ın əsasən Yaxın Şərqdəki köhnə münaqişələri həll etməsi lazımdır. Tramp administrasiyası müharibəyə son qoymaq və regionu sabitləşdirmək üçün koalisiya yaratmaq məqsədi daşıyan Qəzza zolağı ilə bağlı "Sülh Şurası" təşəbbüsünü irəli sürür.
İran ətrafındakı vəziyyət bu planları çətinləşdirə və Azərbaycan da daxil olmaqla, regiondan kənar dövlətlərin dəstəyini tələb edə bilər. Vaşinqton aralarındakı mövcud fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, İsrail, eləcə də BƏƏ, Qətər, Misir və İordaniya ilə mürəkkəb diplomatiya qurmalıdır.
▪️Müəllifin fikrincə, Azərbaycan Türkiyə, İsrail, BƏƏ və Səudiyyə Ərəbistanı ilə əlaqələri sayəsində regional səylərin vasitəçisi və koordinatoru kimi çıxış etmək iqtidarındadır. Bakı artıq Türkiyə ilə İsrail arasında danışıqlara ev sahibliyi edib və İsrail ilə Suriya arasında əlaqələri asanlaşdırıb.
▪️Müəllif xüsusilə ABŞ-ın vitse-prezidenti J.D. Vensin 10-11 fevral tarixlərində Bakıya səfərini qeyd edir və bu səfər zamanı Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası imzalanıb. Müəllif müəllifin fikrincə, aktuallığını itirmiş və ikitərəfli əməkdaşlığın genişlənməsinə mane olan 1992-ci il Azadlığa Dəstək Aktının 907-ci maddəsinin ləğv edilməsinin vacibliyini vurğulayır.
▪️Boxarinin fikrincə, düzəlişin qorunması ABŞ-ın Yaxın Şərq və Qərbi Asiyadakı yeni geostrategiyasının maraqlarına ziddir.