Bu barədə "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC məlumat verir FOTO
• "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC (ADY) Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasında yeni dəmir yolu xəttinin tikintisini uğurla davam etdirir.
Layihəyə 194,1 kilometrlik dəmir yolu boyunca 10 stansiyanın yenidən qurulması və 29 körpü, 4 tunel və 12 qalereya daxil olmaqla 814 mühəndislik qurğusunun tikintisi daxildir.
Ötən ilin sonlarında başlayan layihələndirmə və tikinti işlərinin birinci mərhələsi Salamməlik, Ordubad, Azu və Culfa rayonlarını əhatə edir.
Zəngəzur Dəhlizinə birləşən bu dəmir yolu xətti həm Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında birbaşa quru yolu əlaqəsini, həm də Türkiyə, Ermənistan və Avropa bazarlarına çıxışı təmin edəcək. Bu, Orta Dəhlizin mühüm bir seqmenti və Ordubadda Ermənistanla sərhəddə TRIPP marşrutuna birləşən yeni regional nəqliyyat əlaqəsinin bir hissəsidir.