Vardanyanla bağlı qərar 30 illik münaqişənin məntiqi sonudur
Bunu sosial şəbəkədə Prezidentin köməkçisi Hikmət Hacıyev yazıb
Oliqarx Ruben Vardanyanla bağlı Bakı məhkəməsinin qərarı təkcə ədalətin bərqərar olmasını deyil, həm də Azərbaycan xalqına böyük əzablar gətirən təxminən 30 illik münaqişənin simvolik və məntiqi sonluğunu təmsil edir - @HikmetHajiyev
Münaqişənin unikal hərbi-siyasi həlli modelini irəli sürməklə və münaqişədən sonrakı sülh gündəliyini irəli sürməklə, Azərbaycan həmçinin müharibə cinayətlərində və insanlığa qarşı cinayətlərdə ittiham olunan şəxslərin, o cümlədən Bako Saakyan, Araik Harutyunyan, Ruben Vardanyan və digərlərinin məsuliyyətə cəlb olunmasını təmin edib.
Xocalı soyqırımının növbəti ildönümü ərəfəsində bu məhkəmə qərarlarının verilməsi həmin faciənin günahsız qurbanlarının və bütövlükdə münaqişənin xatirəsinə dərin bir ehtiramdır.
Biz gözləyirdik ki, beynəlxalq məhkəmələr və ya tribunallar - məsələn, Nürnberq Məhkəmələri, keçmiş Yuqoslaviya üçün Beynəlxalq Cinayət Tribunalı və ya Ruanda üçün Beynəlxalq Cinayət Tribunası - yaradılacaq. Lakin bugünkü ədalətsiz beynəlxalq mühitdə hətta qanunun tətbiqi də getdikcə siyasiləşib və ikili standartlara məruz qalıb. Buna görə də, Azərbaycan açıq məhkəmə prosesləri təşkil etdi və öz hüquq sistemi vasitəsilə ədaləti təmin etdi, beynəlxalq ictimaiyyət üçün nümunə oldu.
Lakin, müəyyən dairələrin, o cümlədən Avropa Parlamentinin bəzi üzvlərinin və Amnesty International kimi təşkilatların ağır müharibə cinayətlərində ittiham olunan şəxslərin azadlığa buraxılmasını tələb etməsi tamamilə əxlaqsız və qeyri-etikdir. Prezident İlham Əliyevin France 24-ə verdiyi müsahibədə dediyi kimi: “İkinci Dünya Müharibəsindən sonrakı Nürnberq Məhkəməsini təsəvvür edin və bütün bu nasist liderlərinin ölüm hökmünə məhkum edilməsindən iki ay sonra kimsə gəlib onların azadlığa buraxılmasını istəyir... Onların cinayətləri hətta İkinci Dünya Müharibəsi zamanı nasistlərin etdiklərindən də betər idi”.
Cinayət olan yerdə məsuliyyət olmalıdır və ədalət tam təmin edilib.
Müharibə cinayətlərində ittiham olunan şəxsin bəraət alması həmin cinayətləri qanuniləşdirmək və məsuliyyəti sarsıtmaqda iştirak etmək deməkdir.
Davamlı sülh və etnik barışıq ədalət olmadan əldə edilə bilməz.
Azərbaycan regional sülh gündəliyini irəli aparmaq və möhkəmləndirmək üçün səylərini bundan sonra da davam etdirəcək.