ABŞ ravvinləri Ağ Evdə Azərbaycana qarşı 907 saylı düzəlişin ləğvinin zəruriliyi haqda da məsələ qaldırıblar
• 50-dən çox ABŞ ravvini İbrahim razılaşmalarının türk dövlətlərini (əvvəllər həmişə Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan) əhatə edəcək şəkildə genişləndirilməsi ilə bağlı ABŞ Prezidenti Donald Trampa müraciət ediblər.
İkinci müraciət Azərbaycana qarşı 907 saylı düzəlişin ləğvinin zəruriliyi ilə bağlıdır. Qeyd olunur ki, ABŞ-ın digər yəhudi təşkilatları, o cümlədən ultra-pravoslav təşkilatları da Amerika liderinə oxşar müraciətlər edəcəklər.
İbrahim Sazişləri 2020-2021-ci illərdə imzalanmış İsrail və ərəb dövlətləri arasında münasibətləri normallaşdırmaq üçün bir sıra sazişlərdir. Onların adı yəhudilik, xristianlıq və islam ənənələrində eyni dərəcədə hörmət edilən Ata İbrahimə aiddir.
13 avqust 2020-ci ildə ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə verilən ilk normallaşma elanı yalnız İsrail və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasındakı müqaviləyə aiddir. Lakin artıq həmin il sentyabrın 11-də İsrail və Bəhreyn arasında saziş elan edildi və 15 sentyabr 2020-ci ildə ABŞ Ağ Evində rəsmi imzalanma mərasimi keçirildi, bundan sonra BƏƏ və Bəhreyn İsrailin suverenliyini tanıdı və tam hüquqlu diplomatik əlaqələr qurdu.
2020-ci ilin dekabrında Mərakeş İbrahim Razılaşmalarına, 2021-ci ilin yanvarında isə Sudan İsraillə münasibətləri normallaşdıran altıncı ərəb dövləti (İordaniya və Misir daxil olmaqla) oldu.
1992-ci ildə ABŞ keçmiş sovet respublikalarına iqtisadi dəstək vermək üçün qəbul edilmiş Azadlığa Dəstək Aktına 907 saylı düzəlişi qəbul etdi. Dəyişiklik Azərbaycan hökumətinə yardımın göstərilməsinə imkan vermirdi.
2001-ci ildə, 11 sentyabrdan sonra Buş administrasiyası Azərbaycanla təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığa ehtiyac olduğu üçün düzəlişin müvəqqəti olaraq ləğvinə nail oldu.
Bununla belə, 2023-cü ilin noyabrında Azərbaycan antiterror əməliyyatı nəticəsində Qarabağ üzərində nəzarəti bərpa etdikdən sonra ABŞ Dövlət katibinin köməkçisi Ceyms O`Brayen Bakının kəskin tənqidinə səbəb olan düzəlişin dayandırılmasını uzatmamaq niyyətində olduğunu bəyan edib. Azərbaycan bunu qeyri-dost addım kimi qiymətləndirərək, keçmişdə ABŞ-ı dəstəklədiyini qeyd edib və Vaşinqtonu ikili standartlarda ittiham edib.